Dă-mi viziunea ta,
și-o aduc la viață!
Oana Madalina VasiuOana Madalina Vasiu

Am scris asta într-un text de acum câțiva ani în care îmi doream să evidențiez ce fac și de ce e complicat să-i pun o singură etichetă.

Mă pun de-a dreapta Antreprenorilor, Creatorilor și chiar a oamenilor de Marketing care își doresc să se dezvolte folosind Content Marketing isteț gândit.

Îmi place să fac ordine în Business-uri, ca să așez Fundamentele pe care crește apoi afacerea. Sau ideea. Sau proiectul.

“Dacă nu îți creezi propriul vis, o să te angajeze alții să lucrezi la visul lor.” - am auzit asta prima dată la 21 de ani, la primul meu loc de muncă, când eram în echipa de Marketing online a lui Lorand Soares Szasz.

Îmi părea că mi se spune asta pe un ton negativ. De parcă asta ar fi ceva rău sau “inferior”.

Dar eu cred și știu că se poate foarte bine să îți trăiești menirea susținând viziunea altcuiva. Să-ți explic…

Într-o duminică ploioasă mă uitam la un show despre fashion, rochii de gală, designeri de clasă.

Am observat ceva ce s-a transformat, desigur, într-o analogie și lecție de viață:

designerul este, de regulă, un Vizionar, un creativ cu idei, perspective și “ochi în viitor”, cum îmi place să spun;

în atelierele designerilor mari, există doamne sau domni “croitori”, mai în vârstă, ce demonstrează măiestrie în a aduce la viață viziunea designerului; ei creează, cu mâinile lor, rochiile și ținutele;

și designerul știe să coasă, dar nu e punctul lui forte, el are ideea, viziunea macro; el creează în alt fel;

și croitorii, sau artiștii implementatori cum le zic eu, știu să deseneze ținute, în linii mari, dar nu acolo e punctul lor forte.

Și unul - designerul, și ceilalți - echipa lui, își știu și își respectă talentul, punctele forte și limitele.

Când știu astea reușesc să facă magie.

Când încetează să încerce să știe toți de toate,
rămâne spațiu în care să se completeze.

Când am încetat să mă supăr pe mine că nu sunt “vizionar”, că nu am un plan pentru următorii 10 ani sau că nu știu precis care e “the big vision” pentru mine, am descoperit care mi-e talentul: eu-s omul care face ordine în Viziunile altora și apoi creionează planuri concrete de acțiune.

Eu-s “croitoreasa” pentru un designer care creează Viziuni și e suficient de isteț să știe să le dea mai departe altora.

Eu-s “vizionarul-implementator”, care știe să stea la masa discuțiilor și “să traducă” ideile macro în planuri punctuale, despre “cum ajungem acolo”.

Eu nu am mereu Viziune macro. Și au fost ani mulți în care cărți de leadership și dezvoltare personală și cursuri și traineri m-au făcut să caut “viziunea”, că altfel nu poți fi Antreprenor.

Cică.

Dar fiecare designer are nevoie de cei care să știe “cum”.
Fiecare Antreprenor-Vizionar are nevoie de o echipă care să înțeleagă “cum” și “prin ce strategie”.

Antreprenoriatul nu e un șablon fix.

Viața nu e un șablon fix.

Iar combinațiile de talente care ne fac unici pe fiecare dintre noi cu siguranță nu se încadrează în șabloane rigide.

Din contră: creează șabloane noi în fiecare zi.

Simplific Marketingul prin sisteme și procese care generează ordine și creștere în business.

Oana Madalina Vasiu
150 clienți în
consultanță 1 la 1
51.390 Followers
în Social Media
eBook Icon
Peste 20.000 oameni
au eBook-urile scrise
de mine
Podcast Icon
Peste 150 de
episoade de Podcast

Mă numesc Mădălina Vasiu și lucrez de peste 12 ani în industria de Comunicare și Marketing

Începând din 2020 am lucrat cu aproape 400 de afaceri din postura de Consultant în Dezvoltare de Business prin Content Marketing.

Cred cu tărie că afacerile mici pot crește mult și sănătos, dacă înțeleg și folosesc uneltele potrivite.

Iar misiunea mea este să pun aceste unelte în mâinile tuturor celor deschiși să le primească - Antreprenori, Soloprenori, Creatori, Marketeri și mulți alții.

Am creat, printre altele:

Podcast Icon

Thinking Made Visible - podcast cu aproape 1.000.000 de ascultări, premiat la Webstock.

eBook Icon

5 eBook-uri de Marketing - accesate de peste 20.000 de oameni.

People Group Icon

2 Programe de Grup - în care lucrez live, ca să dau mai departe gândirea mea și să schimb perspective despre ce înseamnă să gândești strategic Marketingul.

Și ca să aduc și cifre în discuția despre mine și munca mea, iată câteva exemple de rezultate pe care le-am avut:

Stats Icon

Într-o afacere de tip e-commerce, mi-am ajutat clienții să genereze în doar 3 (trei!) luni 70% din Cifra de Afaceri din anul anterior printr-o Campanie de Marketing integrată (Content Marketing, Social Media și Email Marketing).

Message Icon

Pe alții i-am ajutat să genereze 65.000 de comentarii în Social Media prin Campanii pentru Vizibilitate și Lead Generation, de tip Giveaway.

Stats Icon

Iar în Mai 2025 am folosit felul meu de-a crea acțiunile de Marketing și-am generat 225.000 Euro încasări, într-o Campanie gândită, scrisă și coordonată de mine. Doar prin E-mail Marketing.

Și da - afacerea e din România, Cluj. :)

De-a lungul timpului am trecut prin multe roluri:
angajat, antreprenor, freelancer

Primii ani de formare cântăresc greu
în ce pot face azi pentru tine.

1.

Începând cu anul trei de facultate am lucrat aproape 2 ani în echipa lui Lorand Soares Szasz, unde am învățat despre antreprenoriat și am avansat de la secretară la a conduce Departamentul de Customer Care.

2.

Apoi am lucrat alți 2 ani cu Urania Cremene, în programul All About Parenting. Am început ca organizator de evenimente și timp de doi ani am făcut sute de evenimente, multe mii de kilometri și am întâlnit peste 20.000 de părinți curioși să învețe despre Parenting.

Tot ce am descoperit în acești ani de formare - despre clienți, comunicarea cu ei, Copywriting, E-mail marketing, Programe educaționale online și chiar producție de Podcast - mi-a deschis ușa spre ceea ce fac azi, deși atunci nu știam asta.

3.

Iar în primul context când am devenit Antreprenor și am condus o companie în industria de Educație, am contribuit la multiplicarea Cifrei de Afaceri de peste 2 ori în doi ani jumătate.

Am coordonat, în acel context, activități de Marketing - de la Avatar de Client, creare de produse educaționale diverse, organizat turneu de evenimente la nivel național, creat Sistem de Vânzare și chiar Management de Brand, dar și Management de Echipă și Dezvoltarea afacerii.

Iată ce spun oamenii care au lucrat cu mine de-a lungul timpului:

Poza cu persoana care a lasat recenzie

Am ales sa vin in Programe pentru ca nu am mai vazut alta solutie - am vrut serios sa renunt la Marketing, chiar imi actualizasem si CV-ul. 

Dar undeva, in mintea si sufletul meu, nu voiam sa renunt. Mi-am adus aminte de citatul asta 

"Everything i've ever let go of has claw marks on it." - fix asa a fost, a trebuit sa mai incerc ceva. 

Orice. 

Numai sa mearga si sa nu ma mai intorc in Corporatie sau sa fac alte joburi pe care eu le vad lifeless. 

Si daca citesti feedback-ul asta, poate si tu simti bucati din ce am simtit eu. I get it, e dureros si te simti mic si vrei doar sa se termine odata, sa-ti spuna cineva "Ai vazut? Nu ti-a iesit! Sac, sac!"

Dar nu Marketingul e problema, ci modul in care il faci - haotic, fara strategii, fara viziune. Nu tu esti problema, nu e nimic in neregula cu tine.

1. Pragmatic, ti-as spune sa vii in program pentru ca e cost effective, iti vei scoate investitia dupa primele 4 sesiuni. 

Ti-o spune cineva care a muncit 2 luni continuu, iar cu toti banii mei stransi (si cand zic toti, toti au fost) am platit Programele. 

Daca banii sunt problema, te cred, dar a la long vei pierde mai multi decat vei plati pe acest Program daca nu vii. 

2. Emotional, ti-as spune sa vii pentru ca (poate pentru prima data) vei fi SUStinut - vei primi validare, acolo unde e locul ei, sprijin, solutii, lectii de viata, muuuulte "aha-uri", muuuuulte "Ba, la asta nu m-am gandit pana acum!" si un sprinkle de "Aoleu, daca fac asta chiar o sa-mi fie bine!". 

Si o sa-ti fie... bine. Doar fa primul pas (tu dai directia) si lasa Universul sa-si faca treaba.

Poza cu persoana care a lasat recenzie

Eu am deschis un SRL din entuziasm și era să-l închid pentru că mergeam cu el numai din intuiție. 

Îmi era rușine să cer bani (și acum cer, tot sub prețul pieței, dar e work in progress) pe munca mea, pe timpul meu și pe toaaaaate resursele pe care le investesc în orice proiect in care intru. 

Ti-as mai spune tie, celui ce ma citesti, ca vei invata sa spui NU la ce nu este aliniat cu viziunea ta (zau ca se poate), vei onora mai mult procesul, astfel rezultatele vor avea un gust si mai dulce. 

Vei invata, realist, ce sa ceri de la tine, ce poti oferi, in ce forma. Pare ceva de gasesti in cartile self-help, scrise pe genunchi de americani, dar chiar asa e. Simplul este cel mai complicat. Daca ajunge sa fie simplu, ai inteles ce ai de facut. You made it!

Eu am mai multă claritate acum.

Mi-aș fi dorit să încep cu Avatarul, pentru că n-aș mai fi fost atât de dezamagită de mine că nu îmi iese Campania de Vizibilitate (care n-avea "roate").

Dar acum ma simt empowered, binecuvantata, recunoscatoare, foarte obosita (dar asta pentru ca a fost un efort mental extraordinar, sa pot sa renunt la cine cred ca sunt, la ce cred ca stiu si sa-mi dau voie sa privesc lucrurile cu alti ochi).

Deja aplic ce am invatat, desi nu am Avatarul meu facut, am inceput sa vad imbunatatiri in calitatea continutului pe care il fac pentru clientii mei, in calitatea ideilor, care acum au o tinta, in timpul mai putin petrecut in haosare (ca nu era implementare ce faceam eu). 

Am inteles ca fără structură și claritate poți până la un anumit plafon, iar apoi ai nevoie de ajutor. Eu de asta am venit in Programul despre Avatarul de Client Ideal.

Poza cu persoana care a lasat recenzie
MONICA SISERMAN
owner Clean and Go

Toata lumea isi pune intrebari si se preocupa mai mult cand lucrurile stagneaza sau nu mai merg.

Asa ca le-as sugera acest Program antreprenorilor pentru a depasi blocajele si fricile legate de actiunile de Marketing: ca nu stiu cum, ca nu stiu cu cine si cu ce pret

Frica mea cea mai mare era ca nu stiu ce si cum sa fac si atunci… mai bine nu fac.

Am ales sa vin in Program pentru ca discutiile cu tine mi-au dat increderea ca pot face treaba buna daca fac ordine in Business si fac actiuni de Marketing conectate de Viziune, si Avatar. 

Si pur si simplu mi-ai ridicat moralul.

Iar acum vad mai multe oportunitati si modalitati de crestere pentru afacerea noastra.

Poza cu persoana care a lasat recenzie
OCTAVIAN FÎNARU
Scriitor, Mentor

N-aveam frici, înainte de Program, și puteam să-ți vorbesc ore întregi, doar că știam atât de multe, că mă încurca și pe mine. 

Imaginează-ți: aveam o mulțime de piese de puzzle, mă uitam pe rând la fiecare, o cunoșteam din toate părțile, problema e că nu vedeam cum se conectează piesele între ele. 

Așa că aveam mai degrabă frustrări decât frici. Frustrări care s-au diminuat și deja au rămas în istorie după cele 8 sesiuni cu tine...  

Cumva, din pricina multor idei pe care le am, nici acum nu mi-e clar când și cum să structurez una, însă e mult mai așezat totul, mult mai împământat. Am nevoie să testez 2-3, să văd rezultate și să simt pe pielea mea că, acum, campaniile merg :) și că merită timpul investit în ele. Mă simt mult mai încrezător. 

De azi poate să fie așa cum îmi doresc, nu mai încolo când o să automatizez sistemele și o să fiu în flow-ul de vânzări, cu echipe și abundență. 

Am refăcut Viziunea din perspective la care nu m-am gândit până acum. 

Și-am înțeles de ce am stat cu Dream-Board-ul meu uriaș, gol și nelucrat, de mai mult de jumătate de an. 

Așteptam interacțiunea cu tine ca să fie complet definit. Nu cu pași intermediari, obiective parțiale și teatre de operațiuni, dar cu VIZIUNEA :)

 

Și am înțeles utilitatea Evergreen-ului.

Luați în calcul să veniți în Program pentru că se face curățenie. 

Câștigați enorm de mult timp punând la punct o strategie și executând doar ceea ce este în ea.

Rezultatele vin cu muuuult mai puțin efort decât aveți impresia.

Poza cu persoana care a lasat recenzie

Înainte să începem Programul… Cea mai mare frica venea dintr-o convingere: ca trebuie sa fac MULT in Marketing ca sa fac Marketing eficient, care sa aduca si Vanzari. Ca trebuie sa fiu prezenta pe toate canalele online, ca trebuie sa fac si Youtube, sa fiu prezenta si pe Tik Tok, sa am si Podcast, sa am aparatura de filmat profesionala, sa am cel putin o postare pe Social Media zilnic etc. 

Si acest MULT venea cu presiunea:

imi trebuie si MULTI bani sa fac toate asta si nu-i am.

Acum ma uit cu foarte multa claritate la ce am de facut in business-ul meu. Inainte functionam dupa principiul: 

 Cat timp am azi?

 1 h de lucru

Ce pot sa fac in ora asta?

 Maxim o postare.

Acum ma uit invers: 

Ce am azi in planul strategic de Campanie? 

O postare. 

Ok, cum ma organizez sa fac postarea asta? De ce resurse am nevoie ca sa o fac?

Totul are logica, sens si un obiectiv clar in spate.

Claritatea si structura pe care le acum in minte in urma cursului, imi vor aduce ordine in business, ordine care se va transforma in actiuni strategice, actiuni strategice care se vor transforma in vanzari, vanzari care imi vor aduce confirmarea ca fac bine ceea ce fac si increderea de a continua!

Poza cu persoana care a lasat recenzie
FOTINA MITRACHE
Marketer Freelancer

Cred ca este energia Programului si faptul ca vreau sa aplic si sa vad rezultate. 

Chiar aseara am vorbit cu Adminii (afacerii) si mi-au zis ca este cea mai buna luna Martie din ultimii 4 ani.🤩

M-am bucurat mult si ma gandeam… Stai ca suntem la jumatatea lunii abia! 

 Asta ma face sa fiu optimista. 

S-au schimbat multe….si de atatea ganduri, dorm mai putin🤣

(asta e bine pentru ca imi place si mai putin bine pentru ca se simte oboseala dupa cateva nopti). 

Am mai multa claritate si mai multa logica in ceea ce astern pe hartie.

Am vazut cat de usor te prinde trendul daca nu te intorci la Viziune si nu scrii mesaje cu scop. 

Am inteles ca toate actiunile trebuie sa se indrepte spre obiectiv. 

Aveam nevoie sa stiu fundamentul Marketingului, pe care abia dupa terminarea programului il constientizez mai bine. Ma simteam dezorientata de atatea idei pentru ca nu aveam structura. 

Mada, iti multumesc mult! De la inceput, de cand te-am recomandat administratorilor, nu am avut nici cea mai mica indoiala. Iar momentul in care m-am inscris in Program, parca a venit din Univers… voi vedea pe viitor ce se va intampla. 

Pana atunci, muncesc sa aplic tot ceea ce am invatat de la tine. Esti minunata!

Iti multumesc!🙏

Poza cu persoana care a lasat recenzie

Hei, Mădă!

Ți-am promis că revin cu un feedback după ce îmitermin campania, așa că
iată-mă aici. Și trebuie să-ți spun din start –programul tău mi-a
schimbat total modul în care văd și fac campanii.

Înainte să intru în el, credeam că fac campanii.În realitate, doar
dădeam drumul la niște ads-uri și speram săfuncționeze. Nu știam ce
obiective să-mi setez, nu înțelegeam conceptul decampanie cap-coadă și,
evident, rezultatele nu erau cele dorite. Și maiales, nu știam că asta
mă afecta atât de mult.

În program, efectiv mi s-a făcut lumină! Amînceput să înțeleg cum să
gândesc o campanie de la zero, ce trebuie săplanific înainte să intru
în ea și cum să mă organizez astfel încât să numai fie haos total și
stres din mers. De data asta, am intrat încampania mea de relansare din
ianuarie 2025 fără stresul ăla obișnuit. Nu a fost„hai să vedem ce
iese”. A fost un proces clar, structurat și, celmai important, am știut
exact ce am de făcut.

Dar ce mi s-a părut și mai valoros a fost faptulcă, pe parcurs, a
trebuit să fac niște ajustări – și de data asta nuam simțit că mă ia
valul și că mă sufoc. Am avut claritate, am știutexact ce trebuie să
schimb, cum să adaptez lucrurile și, mai ales, dece fac anumite
ajustări. Nu am fost stresată, nu am intrat înpanică, ci am știut că am
control asupra procesului și că orice schimbare eparte din strategie.

Rezultatul? O primă grupă de 5 oameni, exactoamenii potriviți pentru
programul meu.

Ce mi se pare cel mai tare e că programul tău num-a ajutat doar să am o
campanie bună, ci să-mi schimb total felul în careprivesc lucrurile.
Acum sunt în plină pregătire pentru următoareacampanie și ce crezi?
Urmez iar exact aceiași pași, pentru că s-audovedit extrem de
eficienți. Și cel mai tare e că am deja toatematerialele gata –
e-mailuri, bannere, mesaje – și nu mai trebuie săiau totul de la zero.
În plus, nu mai am anxietatea aia că „sigur mai eceva de făcut” pentru
că știu exact ce trebuie să fac și când.

Îți mulțumesc din suflet pentru tot ce ai pus înacest program! Mi-a
schimbat radical nu doar abordarea asupracampaniilor, ci și încrederea
că pot controla rezultatele și că pot să cresc dela o campanie la alta,
fără stres și haos.

Super recunoscătoare,
Paula

Poza cu persoana care a lasat recenzie
ALEXANDRA OPRIȘ
Marketer Freelancer

Dacă înainte simțeam că totul e un puzzle imens cu piese aruncate peste tot, acum imaginea începe să prindă contur. 

Am mai multă claritate și simt că știu cum să îmi așez strategiile, astfel încât să nu mai fac lucrurile la întâmplare. 

În plus, am înțeles mai bine valoarea pe care o aduc și ce mă diferențiază. Totul se îmbină armonios și mă felicit pentru faptul că am ales pe ultima sută de metri să fac parte din Program. 

Mi-a schimbat complet viziunea! Mulțumesc!

Dacă aplic tot ce am învățat, știu sigur că:

  •        Am o fundație clară pe care să construiesc un business stabil.
  •        Voi căuta strategii care să servească viziunii și modelului de business.
  •        Îmi poziționez mai clar serviciile și mă voi adresa Avatarului de Client.
  •        Mă simt mai sigură pe deciziile mele.

A fost exact ce aveam nevoie ca să-mi clarific strategia și să înțeleg cum funcționează cu adevărat Campaniile de Marketing. 

În cele 8 întâlniri live, am primit structură, exemple concrete și o direcție clară. 

Oana Madalina Vasiu

Sau că n-am făcut și greșeli în toți anii despre care ți-am scris aici.
Sigur c-am greșit!

Sigur că există clienți pe care n-am reușit să-i înțeleg, deși m-am străduit sau oameni care n-au priceput nimic din eBook-urile mele, deși mie mi se pare c-am explicat clar despre Avatarul de Client Ideal, Campanii de Marketing, Webinarii sau Podcast.

Sunt cine sunt azi pentru că am greșit mult.

Sunt cine sunt azi pentru că am învățat și mai mult.

Și mi-am propus să fac la fel în continuare.

Și, te rog...
să nu crezi că sunt perfectă.

Dacă crezi că felul meu de a fi și de a gândi se potrivește cu nevoile pe care le ai azi în afacerea ta, te invit într-unul dintre
Programele de Grup, să lucrăm împreună.

Spre Programul despre cum gândești strategic
Campanii de Marketing
Vreau să știu mai multe!
Spre Programul despre cum construiești Avatarul de Client Ideal ca să-l folosești în Content Marketing
Citesc detaliile!

Iar dacă ai avut răbdare să citești până aici și tot nu ai găsit răspunsul pe care îl căutai, scrie-mi! Du-te în Formularul de Contact și fă-ți gândirea vizibilă, ca să aflu cum te pot ajuta.

Spre Formularul de Contact ➔

Te invit să descoperi
Thinking Made Visibile!

Este podcastul pe care l-am lansat în 2020 și în care nu doar că-mi fac eu gândirea vizibilă, dar îi invit și pe alți oameni să facă asta!

Cred tare că așa învățăm cel mai bine unii de la alții: când înțelegem cum a gândit cineva atunci când a transformat o idee în ceva palpabil, când a luat o decizia sau când a construit ceva.

De la idei creative, la artă, afaceri sau vindecare emoțională... toate au un proces de gândire în spate, pe care îmi propun să-l fac tot mai vizibil, cu fiecare episod din #PodcastulDespreGândireFăcutăVizibilă.

Îl găsești pe: Spotify, Apple Podcast, Youtube, ca să-l asculți.

Ai de ales din peste 150 de episoade - variate, diverse, mai concrete sau mai cu poveste... Doar începe, ascultă un episod și vezi ce îți aduce!

Thinking Made Visible Madalina Vasiu

Thinking Made Visible

Iar dacă vrei să intri în comunitatea oamenilor care-l ascultă constant trebuie doar să îi dai Follow în:

Sunt om, asta-mi place să spun despre mine.

Și întâmplarea face ca inițialele numelui meu să
formeze fix cuvântul acesta.
(mă cheamă Oana Mădălina - OM).

Oana Madalina Vasiu

Mă găsești în Social Media, pe toate platformele.
Hai să ne conectăm pe:

Citesc mai multe!